Na naší desetidenní cestě jsme se rozhodly soustředit se jen na jižní část ostrova, tzv. Zlatý okruh a poloostrov Snaefellsness severozápadně od Reykjavíku. Nechtěly jsme, aby byl náš pobyt o závodění s časem ve snaze objet celý ostrov. Sever si tedy necháme na příště. Pokud byste hledali inspiraci, co v této oblasti navštívit, pak jste tady správně. 🙂
Po tom, co jsme dokončily plánování našeho itineráře, se mi přeci jen zdálo, že je náš plán poměrně ambiciózní. Přidaly jsme do něj i Vestmanské ostrovy a zmíněný Snaefellsness. Během cesty se ale ukázalo, že se vše zvládá úplně v pohodě. Z ubytování jsme vždy vyjížděly krátce po deváté hodině, na další penzion jsme zpravidla přijížděly kolem osmé hodiny večerní. Akorát před setměním.
Na místě nějakého pozoruhodného přírodního úkazu, které jsme chtěly navštívit, jsme si vždycky udělaly procházku po okolí a pokračovaly dál. Z parkoviště na takové místo to kromě procházky k termálním pramenům Reykjadalur nebylo dál než dva kilometry. Žádné vyloženě tracky jsme nepodnikaly. Náš nejdelší přejezd za den byl asi 320 km, cesta po silnicích ale probíhala vždycky svižně.
Celkem jsme najely přibližně 1 500 km.
Určitě vám doporučím návštěvu Vestmanských ostrovů, resp. jejich jediného trvale obydleného ostrova Heimaey, nacházejícím se 12 km od břehů Islandu. O jejich existenci jsem před cestou ani nevěděla a přiznám se, že být to čistě na mě, mohla bych je klidně vynechat. Jak jsem ale po připlutí k jeho břehům zjistila, o hodně bych přišla! Zdejší zelené útesy a výhled na okolní ostrovy jsou totiž dech beroucí! Navíc tady přes léto sídlí hejna papuchálků, které se začínajícím podzimem postupně odlétají na jih.
Naším nejvýchodnějším bodem, kam jsme se dostaly, bylo ledovcové jezero Jókülsarlón. Následoval celodenní přejezd po celém jižním pobřeží zpátky za západ. A pak už přesun na sever přes Zlatý okruh na Snaefellsness, kde jsme strávily dva dny. Pokud na něm chcete strávit víc nocí jako my, stačí se ubytovat na celou dobu jen na jednom místě někde uprostřed jižního nebo severního pobřeží. Nebyly jsme si jisté, jak dlouho nám přejezdy na poloostrově budou trvat a jaký bude terén, proto jsme jednu noc strávily na jihu a druhou na severu, ač tam bylo ubytování o polovinu dražší. Naše obavy se ukázaly jako zbytečné, silnice jsou tady dobré a přejezdy rychlé.
Jelikož jsem chtěla na Islandu strávit celých 14 dní, přijela jsem o 4 dny dříve než zbytek osazenstva. Pobývala jsem u svých islandských kamarádů a poflakovala se po Reyjavíku a sousedním městě Hafnafjördur.
Tady najdete rozpis našeho společného itineráře spolu se jmény penzionů/hostelů a částku za ubytování pro 4 osoby.
Každému ze dnů bude věnován separátní článek.
DEN 1
Přílet holek do Keflavíku kolem půlnoci. Vyzvednutí auta, ubytování v Blue Viking (3.775 Kč pro 3 osoby)
Hot spring valley, přejezd na Vestmanské ostrovy. Ubytování Guesthouse Árný (7.875 Kč za dvě noci)
DEN 2
Vestmanské ostrovy, ostrov Heimaey
DEN 3
Trajekt z Vestmanských ostrovů, vodopády Seljalandsfoss a Skógafoss – ledovec Sólheimajökull – útesy Dyrhóláey – pláž Reynisfjara. Ubytování Guesthouse Reynir (4.768 Kč)
DEN 4
Lávové pole Eldhraun – ledovec Svínafellsjokull – kaňon Fjaðrárgljúfur – levcové jezero Fjallsárlón. Ubytování Gerdi Guesthouse (4.611 Kč)
DEN 5
Ledovcové jezero Jökulsárlón – čedičový vodopád Svartifoss – venkovní bazén s termální vodou Seljavallalaug. Ubytování Hostel Midgard Base Camp.
DEN 6
Zlatý okruh: kráter Kerið – Geysir – vodopád Gullfoss – národní park Þingvellir – město Akranes. Ubytování Esjan (v autobuse přebudovaném na ubytování J )
DEN 7
Přesun na polostrov Snaefellsness: termální pramen Sturlugalaug – tulení pláž Ytri Tunga – kostel Búðakirkja – kráter Rauðfeldsgjá – maják Malarrif – útesy Lóndrangar. Ubytování Guesthouse Hof, Hofgardar
DEN 8
Polostrov Snaefellsness: vodopád Bjarnafoss – kostel Ingjálshóll – kráter Saxholar – pláž Skarðsvík – hora Kirkjufell – město Grundarfjörður. Ubytování Bikers Paradise ve městě Olafsvík
DEN 9
Návrat do Reykjavíku, prohlídka města
DEN 10
odlet