Archivy

Rubriky

Základní informace

Omán, den 11-12: Muscat a okolí

Muscat je o poznání skromnější než hlavní města v okolích zemích. Nenajdete tady žádné mrakodrapy ani obří nákupní centra. Byl naší poslední zastávkou před odletem, ale protože jsme všechny jeho zajímavosti stihli vidět během jediného dne včetně zajížďky do sousední vesnice na koupání, vydali jsme se ještě den před odletem do 145 km vzdálené cenoty Bimah Sinkhole s průzračnou vodou. To byla poslední tečka naší cesty po téhle vyprahlé zemi s krásným pobřežím a pohodovou atmosférou.

Na začátku 16. století tento přístav, kde se zastavovaly obchodní lodě plující do Indie, dobyli Portugalci, kteří nad ním drželi nadvládu více než sto let. Hlavním městem Ománu se Muscat stal v roce 1793, a přestože byl v 18. a 19. století centrem mořeplaveckého impéria, ve 20. století byl stagnujícím a do sebe uzavřeným městem. Změnu přinesl až sultán Kábús ibn Saíd (Qaboos Bin Said Al Said, zemřel v roce 2020), který z Ománu udělal moderní zemi. Než v roce 1970 usedl na trůn, nebyly tu žádné stření školy, jen dvě nemocnice a 10 km asfaltových silnic. Navíc se země zmítala v občanské válce. Kromě modernizace země byl nesmírně populární i pro svůj vřelý vztah ke svým poddaným.

Byli jsme ubytovaní v sousedním městě Seeb, které poskytovalo levnější, co se týče dopravy na letiště, výhodnější variantu. Na tříproudové dálnici vedoucí do Muscatu bývá ve všední dny hodně hustý provoz, ale nikdy se nestalo, že bysme uvízli v zácpě, jako je to běžné na českých dálnicích.

Co byste při návštěvě Muscatu vynechat neměli, je návštěva Velké mešity sultána Kábúse (Sultan Qaboos Grand Mosque) . Byla dokončená v roce 2000 u příležitosti třicátého výročí vlády tohoto panovníka.

Procházka rozlehlým areálem vám zabere minimálně dvě hodiny. Vstoupit můžete jen se zahalenými rukama a nohama, ženy musí mít šátek na hlavě. Oproti mešitě v Turecku ale nikomu nevadilo, že šátek mají cizinci přes vlasy položený velice ležerně.

Uvnitř mešity se nachází několik unikátu. Na podlaze je rozložen druhý největší ručně tkaný iránský koberec na světě s rozlohou 70m krát 60m. Po dobu čtyř let jej tkalo 600 žen. Také vás tady uchvátí ohromný 14 metrový lustr, který byl svého času největší na světě, než ho trumfnul lustr v mešitě v Abu Dhabi. Váží 8,5 tun a je v něm 600.000 krystalů, vyhotovila ho italská společnost Faustig. Mešita je otevřená nemuslimům každý den kromě pátku od 8:30 do 11 hodin.

Kromě mešity jsme si z města prohlédli jen jeho starou část: malebnou promenádu kolem pobřeží, která je z jedné strany ohraničená rozlehlou budovou s rybím trhem (určitě doporučuju se na něj jít v dopoledních hodinách podívat, raději si s sebou ale vezměte kolíček na nos) a oblast kolem sultánova paláce. Ten je pro veřejnost uzavřený a působí poměrně skromě, ale i tak stojí za to prohlédnout si jeho hezkou architekturu alespoň zpovzdálí a projít je kolem budov královského dvora.

Trochu mě ale zklamal zdejší súk, který je oproti těm marockým poměrně malý. Spousta suvenýrů byly vyloženě kýče, taky se tu ve velkém prodává oblečení vyrobeném v Číně. Zakřivenou dýku, typický to doplněk místních mužů, se mi kamarádům vozit opravdu nechtělo. Všudypřítomná vůně kadidla byla omamující, ale i tak pro mě trh postrádal tu opravdovou orientální atmosféru. 

Ubytování: Al Hail Waves Hotel

rybí trh
sultánův palác
pobřeží v okolí Muscatu je krásné, ale cesta k němu nebývá snadná
Cenota Bimmah Sinkhole

Cenota Bimmah Sinkhole

Máme čas a tak jsme se rozhodli vyrazit opět směr Sur vykoupat se v cenotě Bimman Sinkhole. Vstup do oploceného areálu, kde najdete toalety, altánky a dětská hřiště, je zdarma. Chyběl mi tu ale nějaký stánek s občerstvením, pokud vám vyhládne, musíte až někam na benzínku.

Přiznám se, že mě nějaká „díra“ v zemi naplněná vodou moc nelákala, ale místo mě nakonec oslovilo Voda má krásně průzračnou, tyrkysovou barvu. Dorazili jsme k ní krátce před polednem, kdy se v ní cachtalo jen několik lidí, s přibývajícím časem se ale okolí naplnilo až dost nepříjemně. Je to tedy o štěstí.

A to byl Omán. Po své zkušenosti bych tento náš itinerář zkrátila na 10 dní, což je zcela dostačující a vydala bych se sem nejdříve v listopadu, pokud vám vyloženě nevadí čtyřicítky. Na druhou stranu cestování v první polovině října mělo tu výhodu, že jsme nikde nebyli v obležení turistů a mohli si tak vychutnat zdejší klid.

Ubytování: Al Hail Waves Hotel

Cenota Bimmah Sinkhole

Napsat komentář