Archivy

Rubriky

Základní informace

Jižní Afrika: 17 denní itinerář

Bylo to pořádně našlapaných 17 dní. JAR je obrovská země a pokud nechcete strávit dva dny v autě nebo se dopravit na druhý konec země letecky, budete si muset zvolit, jestli navštívíte její východní část s Krugerovým národním parkem, Dračími horami a království Lesotho a Svazijsko nebo naopak západ země, který jsme projeli my. Pokud se vydáváte do JAR bez cestovky nebo agentury, možná v článku najdete inspiraci, kam se vydat.

Prvních pět dní jsme strávili u pobřeží a projeli jeho část od Kapského města přes mys Dobré naděje a Střelkový mys po město Port Elisabeth (nedávno bylo přejmenováno na těžko zapamatovatelný název Gqbertha, aby název neodkazoval na koloniální minulost země). Část trasy vede tzn. Garden Route, přibližně 300 kilometrovému úseku vedoucím od Mossel Bay po ústí řeky Storm River. Název odkazuje na neuvěřitelnou pestrost této krajiny, ve které se nachází subtropické lesy i jehličnaté lesy, jezera, hory a krásné pláže. Jihoafrické pobřeží je divoké a neskutečně krásné, necelých 5 dní, které jsme na něj měli vyhrazené, bylo rozhodně málo. Celá trasa má přibližně 900 kilometrů, nebyl tedy ani prostor na to, abyste strávili třeba půl dne lelkováním na pláži. Moc se tady koupat ale stejně nedá, oceán je v těchto místech hodně studený. Myslím, že 7 dní jen na tuto část by bylo tak akorát. PROČ

Addo Elephant National Park
Cannabos – Quiver Tree Forest

Severně od Port Elisabeth jsou dva krásné národní parky, Addo Elephant Park se spoustou slonů a Mountain Zebra National Park, kde už jsem si připadala jako v pravé Africe. Nejsou tak velké a za několik hodin je v pohodě projedete i vlastním autem.

Následovaly nekonečné hodiny přejezdu polopouští Kalahari na sever země až k hranicím s Namibií. Jsou tady jedny z největších afrických vodopádů, Augrabies Falls, které se v tomhle období naplňují vodou nejdelší jihoafrické řeky Orange. Podívaná je to sice impozantní, ale nebýt toho, že jsme cestou strávili noc v úžasném, izolovaném ubytování Slypsteen Guest Farm obklopeném vinicemi, a v okolí národního parku Augrabies Falls s teplými přírodními bazénky obklopenými načervenalými skálami, litovala bych, že jsme strávili dva dny cesty jen cestou sem a nazpátek. Místo toho bych navštívila třeba Namaqua National Park nebo West Coast National Park severně od Kapského města.

Co byste určitě vynechat neměli, je pohoří Cederberg Mountains, které je asi 2 hodiny cesty od Kapského města. Když jsme jím projížděli autem, působily hory v poledním slunci vyprahle a nezajímavě, až jsem si říkala, co tady budeme 2 dny dělat. O to víc jsem byla překvapená, když jsme dorazili do luxusního kempu obklopeném vinicemi a šli na treky do okolí. Nikdy jsem neviděla tak fascinující skalní útvary jako tady, pohoří mě naprosto učarovalo. Absolvovali jsme tu jednu poměrně extrémní tůru, ale to, co jsme viděli, stálo za to.

mys Dobré naděje
Augrabies Falls
Sardinia Bay Beach s písečnými dunami

A konečně multikulturní Kapské město na konec! Jaká škoda by byla navštívit JAR a vynechat ho! Stolová hora je právem označovaná za jeden z přírodních divů světa, je impozantní se na ní dívat z dálky, jak se rozpíná nad městem, a ještě úžasnější je výhled z jejího vrcholu na oceán a pulzující město. I tady mi necelé tři dny, které jsme tu strávili, přišli málo na to všechno, co bych chtěla vidět. Podle mého by si tohle město zasloužilo tak čtyřdenní návštěvu. To, abyste si se stihli pořádně projít ve zdejší přírodě, užít si večerní drink u pláže, prozkoumat muzea a místní trhy a užít si místní skvělé restaurace a bary.

17 dní a 3900 najetých kilometrů. Myslím, že tento itinerář by zasloužil 22 dní, aby si ho člověk vychutnal víc v pohodě. S delším pobytem kolem pobřeží a v Kapském městě, s návštěvou vinic Stellenbosch v okolí Kapského města (to jsme nezvládli vůbec), i v pohoří Cederberg by se daly dělat další túry v dechberoucí krajině. Ale tak je to skoro s každou cestou – nikdy není dost času. Cestuje se na pár dní a pak rychle domů. Ještěže se ke všem těmhle krásným místům člověk může vracet ve svých vzpomínkách.

Cederberg Mountains
poblíž města Calvinia
výhled ze Stolové hory
Waterfront, Kapské město

Tady už je náš itinerář, který v pohodě zvládnete i bez cestovky s pronajatým autem. Chce to jen zvýšenou dávku opatrnosti a poslouchat doporučení místních, kde se pohybovat a kde už to není bezpečné. V dalších se o jednotlivých místech rozepíšu podrobněji

1. DEN

Přílet do Kapského města. Přesun podél pobřeží do Noordhoek. Ubytování: Monkey Valley Resort (oáza klidu v krásné zeleni nedaleko pláže, připojení na internet tady nicméně bylo hodně špatný).

2. DEN

Mys Dobré naděje – pláž s tučňáky Boulders Bay – dřevěné domky na pláži v Muinzenbergu – přesun do města Struisbaai. Ubytování: Struishuis

3. DEN

Střelkový mys – pláž s dunami a holandskými domky ve vesnici Arniston, pobřežní jeskyně Waenhuiskrans – přejezd do města Mossel Bay. Ubytování: Santos Express Train Lodge (vlak přebudovaný na ubytování přímo u pláže, v jejich restauraci nám moc nechutnalo)

4. DEN

Wilderness National Park: trek k vodopádům Half Collared Kingfisher Trail – Knysna Elephant Park – přejezd do města Plettenberg Bay. Ubytování: Nothando Backpackers

5. DEN

Trek v Robberg Nature Reserve – záchraná stanice divokých koček Jukani Wildlife Sanctuary – přejezd do města Port Elisabeth. Ubytování: Island Vibes Hostel (ohromná budova v koloniálním stylu s krásnými pokoji, přijeli jsme po setmění a zrovna jsme se trefili, když byl load shadding, celé mi to tu přišlo i ohledem na vyprázděné ulice správně strašidelné)

6. DEN

Pláž s písečnými dunami Sardinia Bay Beach – safari Kragga Kamma Game Park – Addo Elephant Park. Ubytování: Homestead Bed & Breakfast (jedno z našich nejkrásnějších ubytování, mají tu krásnou tropickou zahradu, společné prostory v interiéru mají historický holandský styl a pan domácí dělá k večeři skvělé steaky – o božských snídaních ani nemluvím)

7. DEN

Mountain Zebra National Park – přejezd do města Cradock. Ubytování: Karoowerf House (krásně kýčovité, prostorné pokoje)

8. DEN

Prohlídka města Cradock – přejezd do Slypsteen Guest Farm. Ubytování: Slypsteen Farm (tady bych mohla strávit nic neděláním tak dva dny, vyjímečné místo na samotě obklopené vinicemi. Domečky s doškovými střechami vypadají jako hobití vesnička na kopci. Právě tady jsme viděli tu nejúžasnější noční oblohu. Dá se tu grilovat maso přímo od majitelů a dělají tady tu nejúžasnější snídani).

9. DEN

Vodopády Augrabies falls – přejezd do města Kakamas. Ubytování: kvůli tristnímu jednání majitelů penzionu, ve kterém jsme strávili dvě noci, nemohu místo doporučit, proto ho sem neuvádím

10. DEN

Relax u Orange River ve venkovní restauraci Khamkirri 🙂 – Riemvasmaak Hot Springs. Ubytování: kvůli tristnímu jednání majitelů penzionu, ve kterém jsme strávili dvě noci, nemohu místo doporučit, proto ho sem neuvádím

11. DEN

Přejezd do města Calvinia. Ubytování: Calvinia Guesthouse

12. DEN

Ganabos, Quiver Tree Forest – přejezd do pohoří Cederberg Mountains – procházka kolem skalních útvarů Lot´s Wife a Vesterklippe. Ubytování: Cederberg Sandriff Holiday Resort (luxusní kemp s krásnými domky v holandském stylu, na recepci jsou ochutnávky vína, dá se tu i stanovat).

13. DEN

Cederberg Mountains: horský trek ke skalní bráně Wolfberg. Ubytování: Cederberg Sandriff Holiday Resort

14. DEN

Přejezd do Kapského města – pláž Bloubergstrand Beach – procházka po Sea Point. Ubytování: Sunflower Backpackers (výhoda: v docházkové vzdálenosti od Waterfront a Sea Point, je tu čisto, venkovní bar s plážovou atmosférou, nevýhoda: u velmi rušné silnice, venkovní bar s plážovou atmosférou)

15. DEN

Kapské město: procházka centrem města – návštěva slumu – výstup na Lion´s Head/Signal Hill. Ubytování: Sunflower Backpackers

16. DEN

Kapské město: botanická zahrada Kirstenbosch – Stolová hora – procházka po Waterfront. Ubytování: Sunflower Backpackers

17. DEN

Kapské město: procházka po Camps Bay – návštěva marketu a Art Gallery v Hout Bay – vinařství Constantia – odlet

pohled ze Stolové hory na Lví hlavu
Střelkový mys
Waterfront
Sea Point, Kapské město

Napsat komentář